Mediatiedote 12.4.2025

Selkäliiton Selkäpatsas ansiokkaasta toiminnasta selkäterveyden hyväksi on myönnetty erikoispsykologi, kipututkija Tage Oreniukselle. Tunnustus luovutettiin Selkäliiton järjestöpäivässä lauantaina 12.4. Helsingissä.

– Tage Orenius on toiminut Selkäliiton asiantuntijaryhmän jäsenenä vuodesta 2014. Hän on vuosien varrella kirjoittanut lukuisia artikkeleita Hyvä Selkä -lehteen sekä luennoinut useita kertoja Selkäliiton tilaisuuksissa muun muassa aivojen kivunsäätelystä ja tunne-elämän tekijöistä selkäkivun pitkittymisessä, toiminnanjohtaja Kirsi Töyrylä-Aapio kertoo Oreniuksen ansioista.

– Lämpimät kiitokset tunnustuksesta! Kylläpä riemastuin saadessani tästä tiedon, Tage Orenius iloitsee.

– Olen tässä vuosien varrella ehtinyt pohtia selkäkipua eri näkökulmista, auttaa selkäkivuliaita ja tutkia selkäkipuun liittyviä ilmiöitä. Hienoa on ollut saada olla myös Selkäliiton moniammatillisessa asiantuntijaryhmässä, jossa pohdimme nimenomaan tiedon ja auttamistyön rajapinnassa olevia kysymyksiä, Orenius kertoo.  

Tage Orenius on 2000-luvun alussa lanseerannut kipupsykologin tittelin Suomeen ja tehnyt sen tutuksi suurelle yleisölle, hoitotahoille ja vakuutusyhtiöille. Erikoispsykologiksi hän on valmistunut vuonna 2003. Hänelle on kertynyt laaja kokemus selkäkivusta käytännössä muun muassa kipukuntoutusprosessien kautta. Hänen tieteellinen tutkimuksensa kattaa kivun laajan kentän, ja hän on käsitellyt selkäkipua kansainvälisissä tieteellisissä julkaisuissa. Erityisenä kiinnostuksen kohteena Oreniuksella on ollut aivotutkimus, joka on liittynyt aivojen kivunsäätelyn eri tekijöihin. Hänen johtamassaan tuoreessa tutkimusprojektissa kuvannetaan alaselän välilevytyräleikkaukseen menevien potilaiden aivoja leikkauksen jälkeisen kivun ennustekijöiden ymmärtämiseksi. 

Orenius työskentelee tällä hetkellä Ortonissa ja pitää yksityisvastaanottoa myös Terveystalossa. Hän toimii kouluttajana kipuun liittyvässä psykologiassa sekä hypnoosissa.

Selkäliiton Selkäpatsas-tunnustuspalkinto myönnetään henkilölle, joka on toiminut ansiokkaasti selkäterveyden hyväksi. Oreniuksen saama palkinto on järjestyksessään yhdeksäs.

Selkäpatsas-tunnustus luovutettiin erikoispsykologi, kipututkija Tage Oreniukselle Selkäliiton järjestöpäivässä 12.4.2025.

Kipututkijan artikkeleita, podcast ja video Selkäkanavalla

Tage Orenius on kirjoittanut useita asiantuntija-artikkeleita Selkäliiton Hyvä Selkä –lehteen. Aiheina ovat olleet kipuun liittyen mm. uni, ahdistus ja masennus, aivojen kivunsäätely ja tunne-elämän tekijät sekä rentoutuminen, mindfulness ja hypnoosi.

Orenius on myös vieraillut asiantuntijana Selkäliiton Vahva selkä -podcastissa keskustelemassa kivusta ja kivun hallinnasta. Lisäksi hän kertoo miehille suunnatulla Tosimiehen selkätreeni -videolla, kivun ja mielen yhteydestä.

Asiantuntija-artikkeleita, podcast ja video ovat saatavilla Selkäliiton Selkäkanavalla.

Lisätietoja medialle:
Selkäliitto ry, toiminnanjohtaja Kirsi Töyrylä-Aapio, puh. 040 730 2150, kirsi.toyryla@selkaliitto.fi